Dobre gostilne, restavracije, vinske kleti, vinarji, kulinarika, recepti | Portal e-gurman
DOMOV GOSTINSKI LOKALI VINARJI - VINSKE KLETI ZEMLJEVID PONUDBE KULINARIKA PRIJAVA

Hrana :: Sušenje sadja

Sušenje sadja Zdaj je idealen čas, da pridemo do kakovostnega sadja, pridelanega na naraven način, iz katerega si lahko enostavno naredimo zdrave posladke za jesenske in zimske dni.



Zmotno je mišljenje, da so za sušenje sadja primerni poškodovani, nagniti plodovi. Sadje mora biti dobro zrelo, aromatično, le hruške in slive oz. češplje bomo laže posušili, če bodo malce manj sočne.



Sušite lahko vse vrste sadja - češnje, smokve, višnje, jagode, marelice, hruške, breskve, grozdje, slive, jabolka, banane…



Kje sušiti sadje, če nimamo sušilnika? Sušimo v kuhinjski pečici, na radiatorju, na kmečki peči, kaminu ali zidanem štedilniku. Sušimo lahko tudi na soncu, le preden zaide, pladnje pospravimo. Če je sončnega vremena premalo, dosušimo sadje v pečici. Seveda pa vam priporočamo nakup sušilca za hrano, ki vam sušenje sadja močno olajša.



Najprimernejša temperatura za sušenje je 50 do 65 °C. Bistvenega pomena je tudi gibanje zraka, zato morajo biti vrata pečice, če seveda nimate sušilca, priprta. Pri prenizki temperaturi se bo sadje sušilo predolgo in morebiti splesnelo, pri previsoki pa bo sladkor karameliziral, sadje bo preveč potemnelo in okus bo neprijeten.



Sušenje sliv: slive najprej razvrstimo po debelini, oz. jih kalibriramo. Suhi plodovi imajo lepši videz in na tržišču dosegajo boljšo ceno. Po sortiranju plodove operemo in blanširamo ( v pari 15 do 20 sekund). S tem postopkom dosežemo odstranitev voščene prevleke in delno očistimo površino kožice; s tem pa dosežemo pospešeno sušenje. Za tem postopkom sledi izpiranje ali tuširanje sliv s hladno vodo. Ko slive odcedimo, jih damo na lese sušilnic. Čas sušenja je okrog 19 ur z začetno temperaturo okrog +50ºC in se konča pri temperaturi okrog +75ºC.



Sušenje jabolk: Plodove sortiramo po velikosti in stopnji zrelosti in jih operemo. Za sušenje krhljev jabolk ne lupimo, pač pa jih zrežemo na primerno tanke krhlje in jim odstranimo peščišče. Jabolka po lupljenju in rezanju zelo hitro potemnijo, oksidirajo, zato potemnenje preprečimo tako, da jih režemo s keramičnim nožem ali pa da jih potopimo v raztopino 2% soli. Sol je treba pred sušenjem izprati iz plodov. Čas sušenja: Pripravljene zrezane plodove sušimo na lesah pri temperaturi od +50ºC do +65ºC 8 ur.



Sušenje hrušk: Plodove sortiramo tako, da odstranimo vse poškodovane plodove, ostale operemo; lahko jih olupimo ali pa tudi ne.Zarežemo jih na krhlje ali koleščka, odstranimo peščišča; blanširamo jih v pari okrog 30 minut, na kar jih ohladimo. Nato jih sušimo pri temperaturi od +50ºC do +70ºC, 15 do 24 ur. Sušenje je končano, ko vsebnost vode v njih ne presega 20 %.



Sušenje borovnic: Sušimo le zdrave in čiste, nepoškodovane plodove, zato moramo borovnice po obiranju oz. pred sušenjem prebrati in sortirati. Nato jih operemo v hladni vodi in pustimo, da se odcedijo in izgubijo zunanjo vlago – vodo. Borovnice sušimo najprej pri nižji temperaturi okrog +45ºC, nato pa temperaturo povečamo tako, da končamo sušenje pri temperaturi okrog +70ºC. Po sušenju borovnica ne sme vsebovati več kot 20 % vode.



vir: lifestyle


Zanimivosti in nasveti
Gostinski lokali
Vinarji in vina
Kulinarika
Oglaševanje
O portalu
Avtorji
Prijava
Pogoji uporabe
Piškotki


© 2024 e-gurman. Vse pravice pridržane.
Ministrstvo za zdravje opozarja: prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju.
Naš spletni portal uporablja piškotke, s katerimi izboljšujemo vašo uporabniško izkušnjo. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov.       Več podrobnosti